Petra Oertlová is a Czech abstract artist who creates her magical pieces under her nickname Oe.
Creating abstract works is her passion. She painted her first abstract picture, which resembles the work “Color Study” by the famous artist Vasily Kandinsky, in 2011. A notable point being that she had never even heard of him. Art history was not something she was very interested in, but it is her unique creativity that is the driving force behind these delightful paintings. Having no degree in art, she never thought she could make a living from it but she was determined to prove herself wrong.
She was approaching her 30th birthday - naturally a sensitive milestone for any woman. She contemplated her personal situation at that exact time - single, childless, a mortgage to pay, and in a job that had not fulfilled her in a long time. ,,I have to make a change!” she said out loud. Moreover,
the Covid-19 pandemic started and she did not really have sufficient savings to focus on her dream. Nevertheless, after 10 years, she decided to leave her job as a manager, lose her steady income, and try to make a living solely from her art. Many people would consider it a reckless decision, but for her,
it was the only way forward, and surely the best personal 30th birthday present ever.
The life of a full-time artist comes with its pitfalls, but she is happier than ever and strives to put all of her energy into her work. In a very short time period she has already built a solid reputation for herself, and has numerous satisfied customers on her books. Amongst others, this will be fourth year working with the Golfcentre Open Tour, featuring one of her paintings as the prize for a Hole in One. She has also partnered with several property developers, including international. In the year 2022 she created her largest artwork on Tenerife.Where she is planning an exhibition in the year 2023. Some of her paintings you can see at NATUZZI showroom in Vienna. And many paintings in her new studio in Prague - Ctiradova 592/14. 
For Petra her philosophy is simple - do not paint something just for the sake of painting. ,,You have to be in the right frame of mind to create something meaningful” she says with a very purposeful look in her eyes. Those are the moments when she lets her intuition and subconscious guide her; the mind must be more open than the eyes. She says that she reaches a point whereby she doesn‘t know exactly what she is doing, just guided by an inner force. Having said this, the paintings still represent a part of herself, her cheerful personality with a sense of mystery. Perhaps that would explain why she has managed to paint the future several times. In 2021, she drew a painting resembling a tornado. Just six days later, a tornado hit the South Moravian region of the Czech Republic. Uncannily enough, she was supposed to be just a few kilometres away on the day of the tornado visiting a friend’s winery.  At the last minute, however, her plans changed, and she attended the birthday party of a famous Czech singer, to whom she personally presented a painting
as a gift that evening. Another time, she drew a picture for her friend, showing the profile of a man’s face on one side. Now, the friend is dating him - not the painting... But a man whose profile looks very similar to the one in the picture. Prominent nose, high forehead, prominent eyebrows... Do you think it’s a coincidence or some sort of divine intervention? There are several stories like that, and more will be revealed as we go along. She says the answer may come later, just like in life - she believes that nothing happens by accident, and in due time, we will find the answer to everything.
Her vision for the future is to combine art with psychology, something that is also a great hobby of hers, and she is planning to offer private therapy sessions using the power of art. Of course, she is also commissioned by collectors to create ‚tailor-made‘ pieces. ,,Each piece is an original, just like my customers,
and they are also the final authors in a unique way‘‘ she says with a warm smile on her face. ‚,Everyone sees what they want to see in any piece of art.‘‘

Abstraktní umělkyně Petra Oertlová, známá pod svou snadno zapamatovatelnou přezdívkou Oe, se v uměleckém světě etablovala svým jedinečným stylem. Ve svých 20 letech, v roce 2011, namalovala svou první abstrakci, která nevědomky připomínala dílo "Color Study" od slavného Vasilije Kandinského, aniž by o něm či jeho práci kdy slyšela. V té době ještě netušila, že by umění mohlo jednou stát v centru jejího života. Avšak těsně před dosažením 30 narozenin se rozhodla pro radikální změnu životního směru a dnes se uměním plně živí.
Její cesta k úspěchu nebyla snadná, zejména proto, že začínala během období COVIDu bez významných finančních prostředků nebo podpory. Přesto se postupně prosadila a před rokem a půl otevřela v Praze svůj vlastní ateliér/galerii, do kterého investovala veškeré své finance a energii, pevně věříc v osudovou cestu umění.
Některá z jejích děl mají dokonce schopnost předpovídat budoucnost:
* V červnu 2021, šest dní před ničivým tornádem, spontánně vytvořila obraz evokující právě tento přírodní jev. Ten den měla být blízko místa tornáda, ale nakonec jí plány změnila pozvánka na narozeniny Heleny Vondráčkové od přátel z vinařství. Inspirace z posledního díla ji vedla k tomu darovat obraz Heleně jako narozeninový dar, neboť jej vnímala jako odraz životní dráhy této hvězdy.
* V díle, vytvořeném pro kamarádku, se zjevil profil obličeje jejího budoucího přítele.
* Muž, který si koupil přemalovaný Obraz plodnosti a neplánovaně měl již dvě děti, v nové vrstvě objevil čtyři zlaté paprsky. Oe si z legrace řekla, aby očekával čtyřčata. Nyní očekává třetí dítě.
* Po rozchodu s partnerem vytvořila obraz, jenž nevědomky odpovídal obálce Bible, kterou si její expartner po rozchodu pořídil. Tento příběh se vyjasnil dva roky po jejich posledním setkání.
Každé dílo má svůj vlastní příběh, některé se odvíjejí až po jeho dokončení. Oe věří, že tak to funguje i v životě – odpovědi přicházejí vždy ve správný čas. Těší se na další příběhy, které její umění ještě odhalí. Dosud prodala přibližně 60 děl, zatímco dalších 50 je stále k dispozici.
Její umění vzbuzuje zájem i v zahraničí; jeden z jejích největších obrazů byl na zakázku vytvořen pro novou luxusní vilu na Tenerife. Nyní má ambice prorazit do galerií v Miami.
Oe říká, že obrazy nejsou jen dekorací, ale především nesou energii umělce. Proto považuje za důležité, aby se její zákazníci osobně seznámili s tvůrcem, který stojí za dílem. Ti, kteří ji a její radostnou, bezprostřední a originální osobnost milují, pak mají doma nejen umělecké dílo, ale také kousek z ní samé.
Petra Oertlová, alias Oe, přistupuje k tvorbě svých obrazů dvěma způsoby: buď intuitivně, když ji navštíví múza a vše se zdá tvořit samo, nebo na zakázku, kdy se dokáže vcítit do přání a potřeb klienta, čímž vznikne dílo, které dokonale zapadá nejen do jeho interiéru, ale i srdce.
Díky této schopnosti empatie a pochopení se její zákazníci rádi vracejí pro další díla a nové klienty získává na základě pozitivních doporučení.
Ponořte se do světa umění způsobem, o kterém jste možná ani nevěděli, že existuje. Nechte se zlákat do hloubky děl Petry Oertlové a objevte příběhy, které mohou obohatit i váš život.
Back to Top